Економічна теорія

Экономические науки

Посібник містить системний виклад концептуальних положень економічної тео-
рії у контексті сучасних вимог економічної освіти. З’ясовується сутність і специфіка
основних механізмів ринкової економіки, а також фактори, які впливають на мікро- і
макроекономіку, методи та засоби економічного регулювання.
Посібник включає окрім основного викладу теоретичних положень економіч-
ної теорії та їх графічно-математичної інтерпретації також розгорнуту довідково-
допоміжну частину (економічний словник, іменний покажчик, лауреати Нобелівської
премії з економіки за 1968–2008 роки, список англійських скорочень, покажчик анг-
лійських термінів).
Для студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів, науков-
ців, бізнесменів, всіх тих, хто цікавиться економічною теорією.

Вся химия в 50 таблицах

Модуль 1. European Portfolio for Student Teachers of Languages

Focusing its work on promoting innovative approaches in language education since 1995, the European Centre for Modern Languages (ECML) of the Council of Europe plays a significant role in disseminating good practice and assisting in its implementation in member states. The ECML runs research and development projects within the framework of medium-term programmes of activities. These projects are led by international teams of experts and concentrate mainly on training multipliers, promoting professional teacher development and setting up expert networks. The ECML’s publications, which are the results of these projects, illustrate the dedication and active involvement of all those who participated in them, particularly the project co-ordination teams. The overall title of the ECML’s second medium-term programme (2004-2007) is “Languages for social cohesion – Language education in a multilingual and multicultural Europe”. This thematic approach should enable us to deal with one of the major challenges our societies have to face at the beginning of the 21st century, highlighting the role of language education in improving mutual understanding and respect among the citizens of Europe.

Жизнь замечательных людей. Часть 45

Ушаков (Валерий Ганичев) Усман Юсупов (Борис Ресков, Геннадий Седов) Улугбек (Глеб Голубев) Уинстэнли (Татьяна Павлова) Франклин (Роберт Иванов) Фостер (И. Григорьев) Фолкнер (Борис Грибанов) Фенимор Купер (Сергей Иванько) Федор Волков (Константин Евграфов) Федин (Юрий Оклянский) Фатьянов (Татьяна Дашкевич) Фарадей (Моисей Радовский) Фадеев (Иван Жуков)